Kdo sem?
Karim Al Saleh
Opravljena izobraževanja in certifikati:
Te zanima več o moji zgodbi?
Moje ime je Karim. Rojen sem 12.2.1990 v Rijeki na Hrvaškem, pri mojih 6 letih smo se z družino preselili v Slovenijo.Trenutno živim v Ljubljani, sem predsednik športno-kulturno-umetniškega društva Soma, učitelj naprednega gibanja ter praktikant manualno-gibalne terapije.
Z različnimi metodami, pristopi, znanjem in izkušnjami, ki jih danes uporabljam pri delu z ljudmi, sem v preteklosti pri sebi uspešno odpravil kronična stanja, kot so degenerativne spremembe hrbtenice (hernija, protruzija, skolioza), anksioznost, panični napadi, astma, alergije, kronično vnetje ščitnice (Hashimoto), izgorelost ter težave pri ohranjanju in vzpostavljanju zdravih odnosov.
Napredne čutno-gibalne prakse, pogovorne veščine, manualne/masažne ter somatske in energijske metode so lahko izredno učinkovite tehnike v mentorskem procesu za vse, ki si želijo rešiti kronične težave. Ozaveščanje in transformacija notranjih konfliktov med zavestnim, podzavestnim in telesnim delom osebe, ki ustvarjajo blokade v pretoku življenjske energije, so osnova, da se človek dolgoročno pozdravi. Travme iz otroštva, in preteklosti, neizražena čustva, poškodbe, strahovi, nerazrešeni medosebni odnosi, kroničen stres in škodljiva prepričanja največ prispevajo k temu, da se borimo ali bežimo pred svojimi občutki in se oddaljujemo od svojega telesa in telesne senzorike. Razvoj odvisnosti in psiholoških težav je pogosto posledica ignoriranja ali nezavedanja lastnih čustev in občutkov, kar je povezano s tem, da ne znamo ali ne zmoremo čutiti in nadzirati svojega telesa. S sodobnimi pristopi, ki imajo korenine v starodavnih veščinah, v obravnave vključujemo zavedanje telesa in učenje širjenja polja zavesti ter tako ob iskrenem sodelovanju s stranko učinkovito prepoznavamo vzroke za težave. S primerno čutno-gibalno prakso, ki vključuje dotik, pogovor, razumevanje procesov, gibanje telesa in dihalne vaje, lahko sprostimo blokade.
Skozi svojo prakso in življenjske izkušnje sem večkrat dokazal, da je mogoče z resnim in poglobljenim delom na sebi ter kreativno uporabo različnih metod pridobiti nazaj notranji mir in zdravo proaktivno moč ter končati psihološko in telesno trpljenje. Pot ni lahka, niti kratka, vendar je vredna vsakega truda. Vsako leto, ko se ozrem nazaj, vidim, kje sem bil in kje sem danes, ter na svojem telesu vsakič znova občutim pozitivne rezultate. Mir, zadovoljstvo, ljubezen, radost, veselje in sproščenost so kljub težkim preizkušnjam v preteklosti, tako mojih prednikov kot tudi moje, in okoliščinam današnjega sveta, postali moja vsakdanja realnost.
Živimo v zelo nepredvidljivem svetu, zato je danes še posebej pomembno, da razvijamo čutno-gibalne veščine in dvigujemo čustveno zrelost. S tem postanemo bistveno bolj prilagodljivi na hitre spremembe ter notranje stabilni, manj dovzetni za manipulacije, ustrahovanje in krajo pozornosti, kar bo v prihodnosti vse pogostejše. Nepredvidljivost sveta in manipulacije, ki povečujejo strah in skrb, nam pomagajo zaznati, kako je zunanji svet, v katerem živimo, povezan s kolektivno zavestjo in našo podzavestjo. Tako na površje privrejo naše pretekle bolečine, kar je priložnost, da izboljšamo sebe in svoje življenje. Težka obdobja in situacije v sebi nosijo potencial za rast in osebno transformacijo.
Z vami želim deliti svoje izkušnje, znanje in pristope, ki so učinkovito pomagali meni in mnogim strankam. Moje mentorstvo je namenjeno delu z ljudmi, ki doživljajo podobne stiske, kot sem jih v preteklosti doživljal tudi sam. Čas je, da izstopimo iz dramskega krožka in zaživimo svobodno, telesno, duševno in mentalno.
Moje ime je Karim. Rojen sem 12.2.1990 v Rijeki na Hrvaškem, pri mojih 6 letih smo se z družino preselili v Slovenijo.Trenutno živim v Ljubljani, sem predsednik športnega društva Soma. S svojim mentorstvom in terapijami pomagam ljudem pri vzpostavljanju redne čutno gibalne prakse, ki je osnova, če želimo urediti kronične bolečine in spremeniti svoje življenje na bolje.
Ob rojstvu sem bil diagnisticiran z bronhialno astmo in hashimoto tiroiditisom (kroničnim vnetjem ščitinice). Zaradi slabega imunskega sistema sem bil med drugim alergičen na prah, pršice, živalske dlake in mlečne izdelke. Moje telo se je uprlo celo materinemu mleku, tako da sem se prisilno nehal dojiti že pri petih mesecih. Pri sedmem mesecu so starši opazili alopecijo areata: odpadli so mi lasje na temenskem predelu glave.
Kot otrok sem bil sicer zelo živahen in nemiren. V tem težkem in tako zamene kot tudi za starše zahtevnem otroštvu je mama pri mojih štirih letih našla rešitev zame v gibanju in športu. Začelo se je s plavanjem in gimnastiko, ki pa sem ju moral kasneje zaradi selitve v Slovenijo opustiti. Menjavo sem našel v košarki, pri kateri sem bil zelo uspešen: bil sem član KK Union Olimpija, s klubom smo postali večkratni državni prvaki ter najboljši organizator igre v Sloveniji. To je bilo krasno obdobje iz športne, zunanje prespektive.
Zaradi svoje višine se v kasnejšem obdobju nisem več počutil dovolj samozavestnega, da bi nadaljeval v tem športu in sem svoje sanje, da bi postal uspešen košarkaš, opustil. Rešitev sem našel v nogometu, v katerem sem hitro začel uživati. Od začetka je bila vse le igra in zabava, sčasoma pa sem napredoval in začel resno trenirati ter napredoval do profesionalnega igranja.
Kljub izjemnim dosežkom se je moja nogometna kariera kmalu zaključila. Razlog so bile kronične bolečine, zakrčenosti in poškodbe. Začelo se je z vnetji dimelj (prepone), nadaljevalo z natrganimi mišicami (aduktor longus) in na koncu z zelo hudimi kroničnimi bolečinami v predelu hrbtenice.
Ugotavljati sem začel, da profesionalni šport pravzaprav ni zelo zdrav in da bom moral, če se bom želel še dolgo kvalitetno gibati (tudi na stara leta), opustiti željo po profesionalnem športu. Opazil sem namreč, da pravzaprav ne želim biti »specialist«, ampak želim gojiti ljubezen do generalnega gibanja, preko raziskovanja različnih športnih ter gibalnih panog.
Kljub izjemnim dosežkom se je moja profesionalna nogometna kariera kmalu zaključila. Razlog so bile kronične bolečine, zakrčenosti in poškodbe. Začelo se je z vnetji dimelj (prepone), nadaljevalo z natrganimi mišicami (aduktor longus) in na koncu z zelo hudimi kroničnimi bolečinami v predelu hrbtenice. Ugotovljeno je bilo, da imam dve protruzije in hernijo diska.
Ugotavljati sem začel, da profesionalni šport pravzaprav ni zelo zdrav in da bom moral, če se bom želel še dolgo kvalitetno gibati (tudi na stara leta), opustiti željo po profesionalnem športu. Opazil sem namreč, da pravzaprav ne želim biti »specialist«, ampak želim gojiti ljubezen do generalnega gibanja, preko raziskovanja različnih športnih ter gibalnih panog.
Tako sem svojo pot nadaljeval v fitnesu. Želel sem si pridobiti več mišične mase, moči in biti boljše fizično pripravljen. Po treh letih intenzivnega in vsakodnevnega dvigovanja uteži sem hitro občutil iluzijo »fitnes« moči, ko sem prvič stopil skozi vrata MMA LJUBLJANA(klub mešanih borilnih veščin). Kljub 120kg bench pressa, 170kg deadlifta in 150kg počepa, ki sem jih bil zmožen opraviti v fitnesu, so me tam premetavali fantje, ki niso bili niti za polovico tako “močni” kot jaz.
V MMA Ljubljana sem udejanjal svojo ljubezen do borilnih veščin, obenem pa našel zamenjavo za fizično pripravo v svetu crossfita.
Danes sem skeptičen do crossfita. Menim, da je to šport »brez pravega občutka«, kjer vse poteka prehitro in se preveč poudarja tekmovalnost, ki gre na škodo posameznika. V tem športu so se moje poškodbe iz preteklosti prebudile in začutil sem, da moja hrbtenica takih pritiskov na dolgi rok ne bo zdržala.
Tekom tega obdobja sem uspešno zaključil tečaj klasične masaže in Kitajske TUI-NA medicine in pričel delati kot poklicni maser v masažnem salonu. V tem času je postal popularen Street fitnes (calestenics), kjer je vse, kar posameznik potrebuje, njegova lastna teža, gibanje pa je podobno gimnastiki.
Z udejstvovanjem v Street fitnesu sem počasi začel razumeti, kaj pomeni obvladovati lastno telesno težo. Po nekaj letih zategovanja mišic in delu na mišični masi, fizični pripravi in kontroli telesa, sem ugotovil, da me pomanjkanje gibljivosti in nepravilni mišični tonus vse bolj omejuje pri gibanju, tako v športu, kot tudi v vsakdanjem življenju. Zato sem se odločil, da se izobrazim tudi v to smer.
Vpisal sem se v tečaj joge, kjer sem v polletnem tečaju pridobil licenco za učitelja in razširil obzorja v svet zavestnega gibanja, dihanja, nadzora nad lastnim telesom in umom. V začetku sem se želel samo raztegniti in biti bolj gibčen, dobil pa sem veliko več. Seznanil sem se z drugačno fizično prakso, pravimi dihalnimi tehnikami in meditacijo. Vendar so se mi kljub izboljšani gibljivosti in novo pridobljenem znanju, bolečine v hrbtenici samo stopnjevale, danes razumem, da se bolečina ni stopnjevala, temveč sem zaradi poglabljanja v svoj čutno-gibalni sistem, začenjal svoje telo vedno bolje čutiti.
Velik vpliv na moj pristop do gibanja je imel svetovno znan učitelj gibanja Ido Portal. Po večletnem občudovanju njegove mehkobe in nadzora nad telesom preko interneta, sem se udeležil dveh njegovih seminarjev tudi v živo, kjer sem ga imel možnost spoznati ter delati z njim. Moje razumevanje gibanja je s tem napredovalo – postajal sem bolj inteligenten »gibalec«, z vedno več nadzora in moči obenem pa sem osvajal nove elemente. Pa vendar kronična bolečina v telesu še vedno ni bila popolnoma rešena in moja radovednost ter raziskovanje kje se skrivajo vzroki za takšno stanje, se je nadaljevalo.
V Veliki Britaniji (Manchester) sem pridobil licenco za trenerja FRC (functional range conditioning), s čimer sem razširil znanje o mobilnosti, gibljivosti ter moči sklepov. Obiskal sem tudi dva seminarja zelo znanega ter izkušenega trenerja Steva Maxvella, ki mi je pri svojih 65 letih podal kar nekaj koristnih nasvetov.
Kljub vsej širini pridobljenega znanja pa nisem še začutil globine, nekaj, kar bi zares začutil in bi lahko v polnosti svobodno zaživel. V vseh teh letih raziskovanja, izobraževanja in gibanja sem še naprej iskal nekaj več, čutil sem, da lahko ponudim telesu več mehkobe, več sproščanja in glas v ozadju mi je ves čas govoril, naj vztrajam in bom našel rešitev, kako razrešiti vzroke bolečin in se gibati bolj svobodno ter učinkovito.
V tem času sem spoznal tudi učitelja Aleša Ernsta in AEQ metodo. Čeprav sem marljiv in sistematičen pri svojem gibanju, mi je AEQ metoda predstavljala precejšen izziv. Ni mi bilo težko si vzeti od 40 minut do 1 ure na dan za AEQ vaje in somatska gibanja, ki sem jih raziskoval že v preteklosti. Težka pa je resnica, ki pride na površje, ko se začnemo poglabljati v svoje telo. Do takšnih praks sem že od samega začetka gojil velik odpor in težko mi bilo sprejeti mikro gibe, ki jih čutno-gibalna praksa zahteva. Takšno vedenje je bilo v kontrastu s tem, česar sem se bil učil in čemur sem bil vajen v preteklosti. Vendar pa prav v teh gibih leži bistvo in smisel vsega: le tako lahko občutiš bistvo takšne prakse oziroma resnično začutiš samega sebe v svojem jedru in pravilne gibalne in vedenjske vzorce človeka, na katere smo zaradi modernega načina življenja popolnoma pozabili in se od njih odtujili.
Z redno čutno-gibalno prakso sem občutil vse manj kronične zakrčenosti, manj gibalnih omejitev, kronična bolečina se je počasi in z občutkom sprostila. Postal sem zaveznik svojemu telesu in prenehal biti njegov nasprotnik. Zavesten nadzor nad mišicami mi danes pomaga pri gibanju, športu, osvajanju gibljivosti, moči, kondiciji, hoji, teku, sedenju in vsakodnevnih življenjskih opravilih. Medenica je bolj prosta in povezana z nogami, prsni koš odprt in trup bolj učinkovit, okončine pa lahkotno sledijo ukazom iz središča telesa. Celota se je povezala in začutil sem usklajenost, simetrijo, pokončno držo in začel sem čutiti ter nadzorovati vpliv gravitacije na svoje telo. V tem času sem tudi odpravil vzroke hernije, protruzij, astme, alergij in nepravilnega dihanja.
Ko gledam nazaj, se čudim, vendar vse bolje razumem in dojemam, kako mi je vpogled v somatski način gibanja in redna čutno-gibalna praksa pravzaprav pomagala sestaviti sestavljanko vseh mojih življenjskih preizkušenj in izkušenj iz športa, gibanja in terapij. S tem sem postal boljši gibalec, učitelj, predvsem pa boljši človek, partner in oče.
Pridobljeno znanje danes delim v svojem studiu gibanja in terapij. Mnogim ljudem pomagam pri izboljšanju zdravja, počutja, osebne rasti in fizične pripravljenosti. Stranke učim kako odpraviti vzroke kroničnih bolečin ter gibalnih omejitev. Pomagam pri sproščanju telesa in uma. Predajam znanje o pravilnem gibanju in športu, pripravljam profesionalne ter rekreativne športnike. Na varnejši in učinkovitejši način pomagam pri doseganju ciljev in boljših rezultatov. Z ljudmi, ki se želijo boljše in učinkoviteje gibati, se srečujem na rednih tečajih, na delavnicah, individualnih obravnavah in spletnih programih.
Kje me najdete?
Studio Karim movement
Pridobljeno znanje danes delim v svojem studiu gibanja in terapij. Mnogim pomagam pri izboljšanju zdravja, počutja, osebne rasti in fizične pripravljenosti. Stranke učim, kako odpraviti vzroke kroničnih bolečin ter gibalnih omejitev. Pomagam pri sproščanju ter povezovanju telesa in uma. Predajam znanje o učinkovitem gibanju in zdravem športanju, pripravljam profesionalne ter rekreativne športnike. Na varnejši in učinkovitejši način pomagam pri doseganju ciljev in boljših rezultatov. Z ljudmi, ki se želijo boljše in učinkoviteje gibati, se srečujem na rednih tečajih, na delavnicah, individualnih obravnavah in spletnih programih.