Danes se vedno več ljudi zaveda pomena somatskega razvoja in čustvene zrelosti. Vendar pogosto prezremo dejstvo, da celovita čustvena zrelost ne more obstajati brez ustrezne telesne zrelosti. Če telo, zaradi premalo fizične moči ni sposobno nositi in regulirati intenzivnih čustvenih procesov, lahko povečano zavedanje in soočanje s potlačenimi vsebinami vodita v občutek preobremenjenosti ali celo paralize. Ključnega pomena je zato postopno razvijati sposobnost telesa, da te procese prenese in jih integrira. Sodobni način življenja, stres in travmatične izkušnje pogosto vodijo v izgubo povezave s telesom. Posledično ne zaznavamo lastne drže, dihanja, in vzorcev gibanja, kar povzroča kronične napetosti in neučinkovite gibalne vzorce. Prvi korak k večji telesni in čustveni zrelosti je zato povečanje senzorne zaznave – razvijanje občutka za telo, njegove signale in gibanje. Zavestno delo s telesom skozi somatske in biomehanične pristope, kot so delo na interocepciji in propriocepciji, učenju pravilnega dihanja in kontrolirano raznoliko gibanje, omogoča boljšo povezavo med telesom in čustvenimi procesi.
Prava telesna moč ni zgolj izolirana mišična moč, temveč sposobnost usklajenega, gladkega, tekočega in funkcionalnega gibanja skozi fascialne povezave. Osnovni elementi, kot so pravilna drža, dihanje s prepono, hoja, tek in rotacije, predstavljajo temelj biomehanike, učinkovitega gibanja in so ključni za dolgoročno telesno zdravje. Integrirana telesna moč omogoča večjo stabilnost, ekonomičnost gibanja in sposobnost regulacije stresa.
Karim-Movement temelji na metodičnem razvoju telesne zrelosti kot pogoja za čustveno stabilnost. Pomembni elementi vključujejo odpravljanje senzorne amnezije(povečanje občutka) s ponovno vzpostavitvijo telesne zaznave, razvoj funkcionalne telesne moči skozi fascialne povezave ter vzpostavitev pravilne drže, dihanja, hoje in teka kot temelje gibanja. Ko je telesna zrelost vzpostavljena, postane proces čustvene rasti bolj stabilen, varen in uravnotežen. Pravilno razvito telo nudi varno osnovo za integracijo čustvenih izzivov, saj omogoča regulacijo intenzivnih notranjih procesov brez preplavljenosti in občutka nemoči. Celostni razvoj zahteva zavestno delo na telesu in gibanju. Pristop, ki združuje senzorno zavedanje, funkcionalno gibanje in notranjo stabilnost, odpira prostor za resnično čustveno zrelost. Vzpostavitev telesne moči in usklajenega gibanja ni le fizični proces, temveč tudi ključni dejavnik za stabilnost in celovitost notranjega doživljanja. Z vključevanjem metod, ki temeljijo na telesnem zavedanju in funkcionalnem gibanju, posameznik postopoma razvija sposobnost obvladovanja čustvenih procesov in tako lahko celostno izboljša nivo homeostaze oz. kvaliteto živjenja.
Karim Al Saleh