Najboljše napredke lahko dosežemo šele takrat, ko se dovolj upočasnimo, da lahko zaznamo, kako težak nahrbtnik smo si ali so nam ga drugi naložili na hrbet. Upočasnitev nam omogoča, da se začnemo zavedati tistega, česar se v preteklosti nismo zavedali, je pa na podzavestni ravni imelo močan vpliv na naše odločitve, dejanja in rezultate. Upočasnitev je torej orodje, s katerim si lahko pomagamo, da tisto, kar je podzavestno, pride na površje in postane zavestno.
Naslednjič, ko izvajate katerikoli gib, se poskusite upočasniti do te mere, da vam uspe z vsakim gibom ali recimo korakom med hojo začutiti in spoznati nekaj novega. Poskusite se z vsakim gibom vživeti v zavestno izkušnjo in iz nje potegniti, kar se da največ informacij o tem, na kakšen način delate tisto, kar delate. Primerno hitrost pri učenju gibanja sam definiram skozi to, da lahko v vsakem danem trenutku gibalnega vzorca zaznavate in čutite, kaj delate. S tem nabirate zavestne izkušnje, na podlagi katerih se učite in na tak način spreminajte takó dejanja kot tudi rezultate. In ker se okoliščine nenehno spreminjajo, je skladno s tem dobro spreminjati tudi tempo. V povezavi s tem se upočasnitev lahko uporabi v neskončno raziskovanje idealnega tempa, s katerim dvignemo telesno zavedanje in učinkovitost v vsakem danem trenutku. Neskončno pa ni zato, ker nikoli ne najdete tistega pravega tempa, ampak predvsem zato, ker je vsak trenutek nov trenutek. V resnici nam ravno radovednost in raziskovanje omogočata, da postanemo bolj ozaveščeni in učinkoviti.
Na hitrost lahko pogledamo tudi s stališča sprejemanja informacij. Naš živčni sistem je oblikovan tako, da lahko prenaša ogromno količino informacij, tolikšno, da so nevroznanstveniki še vedno začudeni nad tem, kakšno kapaciteto procesiranja ima naš živčni sistem. Čeprav se zdi, da je količina informacij, ki jih naš živčni sistem lahko obdela, skoraj neomejena, pa ta količina ostaja omejena glede na hitrost, s katero lahko dejansko v globino prejmemo in ponotranjimo nove informacije. Torej, če se na živčni sistem veže preveč informacij naenkrat, se informacije razgubijo. To je zato, ker ob preobilici informacij te v živčni sistem vstopajo podobno, kot če bi želeli vodo iz vedra preliti v steklenico skozi ozko grlo. Če poskušate vodo iz vedra naenkrat zliti v steklenico, bo skoraj vsa voda končala na tleh v obliki luže. Podobno je, če svojemu živčnemu sistemu ponudite preveč novih informacij v prekratkem času, kar se običajno zgodi, ko se premikate prehitro. Takrat se bodo informacije takorekoč razlile v eter in opustili boste priložnost za učenje in izboljšavo.
Ko začnemo gledati na gibanje kot na življenjski proces in hitrost napredka upočasnimo ter začnemo iskati užitke in prijetne senzacije v gibanju, potem skozi čas zares dojamemo zgodbo o želvi in zajcu. Počasi se daleč pride.
Če vas zanima kako bi izboljšali svoje gibanje, dihanje, da bi lahko tekli hitreje in predvsem bolj varno vas vabim na 4-urno izkustveno delavnico: 5-ciklov Organskega Gibanja + Sproščen Tek: