V članku bo opisano in poudarjeno nekaj pomembnih telesnih procesov v povezavi z dihanjem.
Če boste pozorno opazovali mimoidoče boste opazili, da večina diha skozi usta tudi, ko ne jedo ali ne govorijo. Glavni vzroki za to stanje so: pretirana izpostavljenost stimulacij iz okolja, zaradi česa je pogosto aktiviran simpatični odziv živčnega sistema, kar povzroči deregulirano delovanje imunskega sistema, ki pogosto vodi v alergije in preobčutljivost na hrano, povečajo se mandeljni in žrelnica, poveča se možnost za kronično vnetje sinusov, pogoste dihalne infekcije, medte spada astma, polipi nosne votline, deviacija nosnega septuma.
Vse to otežuje ali onemogoča, da bi se dihanje skozi nos dogajalo ne moteno, kar osebo prisili na ustno dihanje, ki pa dolgoročno še poslabša zmožnosti in počutje ter kvaliteto življenja.
Stalno dihanje skozi usta vodi v vrsto težav; kot so glavobol, bolezni in vnetja dlesni, pogosta vnetja grla in prehladi, slab zadah, slabše stanje zob, smrčanje in slabša kvaliteta spanja, slabše delovanje prebave in presnove(vetrovi, zgaga, želodčne razjede…), bolezni srca in ožilja.
Stalno dihanje na usta pogosto vpliva tudi na držo, zaradi navpičnega dihanja se dvigne težišče telesa in to vodi v pogostejše bolečine in obrabe v hrbtenici in medenici.
Če do dominantnega ustnega dihanja pride že v otroštvu, le to vpliva na obliko obraza, saj zaradi drugačnega položaja jezika v ustni votlini oseba dobi ožji osrednji del obraza in čeljust. Brada postaja bolj koničasta in zobje stisnjeni. Hkrati se poveča tudi potreba po zobnem aparatu. Več raziskav je povezalo dominanto dihanje skozi usta z motnjami rasti, manjšo zbranostjo in težjim učenjem ter večjo verjetnostjo za ADD in ADHD stanja pri otrocih.
Kako dihamo je zelo pomembno, saj nam prav dihanje omogoča in hkrati vpliva na popolnoma vse telesne procese, tako fizične kot umske.
Dihanje je osnovna življenjska funkcija, katero lahko zavestno uravnavamo in se jo lahko učimo uporabljati bolj učinkovito.
A je ravno zaradi tega tudi zelo občutljiva na vplive iz okolja in čustveno dogajanje. To je pomembno imeti na umu, ko iščemo razloge za slabše in nerealno počutje.
Urejanje dihanja ter usklajevanja dihanja s strukturo in funkcijo dihalnega sistema mora biti eno od osnovnih področij samozdravljenja in vključeno v terapevtsko delo soudeleženih pri procesu zdravljenja.
(Viri so uporabljeni iz učbenika AEQ dihanja)
Karim
Učitelj AEQ dihanja 1