Kronične vloge v odnosih: Kako na nas vplivajo in kako jih spremeniti
Pogosto opažam, kako v odnose vstopamo z določeno vlogo, ki jo kronično ponavljamo brez pravega zavedanja. Vloga rešitelja, žrtve ali storilca se lahko pojavi v trenutkih, ko iščemo potrditev, ko želimo biti videni, slišani in spoštovani. Vendar pa te vloge pogosto postanejo način preživetja, ki na dolgi rok vodi v notranje trpljenje, konflikte in nezadovoljstvo. Potiskajo nas v kroničen stres, zlorabe, odvisnosti in nemoč, saj nenehno iščemo nekaj zunaj sebe, kar bi nas zapolnilo. V soodvisniških odnosih začnemo iskati rešitve za notranje praznine, kar vodi v občutek izčrpanosti. Takšen odnos temelji na dinamiki rabim te in ne na dinamiki želim si te. Tako se pogosto znajdemo v situacijah, ko odnosi niso več prostor za rast, temveč za vzdrževanje dinamike, ki se napaja iz stresa in notranje potrebe po potrditvi, ki je v preteklosti običajno nismo prejeli od ljudi, ki bi nam morali zagotoviti občutek varnosti, pripadnosti, sprejetosti ter slišanosti. To vodi v občutke nemoči, ki postopoma prerastejo v kroničen strah in sovraštvo. Takšno sovraštvo ni destruktivno le do drugih, temveč tudi do nas samih – razdvaja, uničuje in ovira zdravo komunikacijo ter kakovost odnosov. Zaupanje v odnosih se zmanjšuje, konflikti postajajo vse pogostejši, življenje pa preplavijo občutki preobremenjenosti, praznine, distresa in trpljenja.
Obstaja pot iz tega začaranega kroga. S pomočjo spletnih programov in aktivnih obravnav lahko dosežemo trajne spremembe in preoblikujemo tovrstne vzorce. AEQ odnosi, ki so del učnih modulov v programih in obravnavah, temeljijo na razumevanju čustvene zrelosti in osebne odgovornosti. Ko se naučimo prepoznavati in spreminjati notranje vzorce, sprejemamo boljše odločitve, se soočimo z nezdravimi dinamikami in začnemo graditi odnose, ki nas podpirajo namesto izčrpavajo.
Samostojnost in odgovornost kot temelj za zdrave odnose;
Samostojna oseba ni odvisna od drugih za svojo srečo. Ko dosežemo notranjo moč, ki izhaja iz dobre povezanosti med telesom in zavestjo, ter povečamo čustveno zrelost, v odnose vstopamo s čistim namenom – ker jih želimo, ker nas dopolnjujejo, ne pa zato, ker jih rabimo, da bi zapolnili svoje notranje praznine.
Takšna oseba čuti, ve in razume, kdo je, kje je, kaj želi, kaj potrebuje in kje so njene meje. Ne boji se jih postaviti niti izraziti agresivnih čuste, saj se zaveda, da so nujna za njen osebni razvoj in dobrobit vseh vpletenih. Ljubezen, ki jo takšna oseba prinaša v odnose, ker jo zna najprej ustvariti do sebe, postane temeljna energija, ki povezuje, združuje in dviga kakovost odnosov. Ljubezen v tem kontekstu ni nekaj, kar izčrpava, izkorišča ali s čimer manipuliramo, temveč nekaj, kar omogoča rast, podporo in medsebojno spoštovanje. S takšno ljubeznijo prihajajo mir, red in jasnost v komunikaciji. Takšni odnosi prinašajo zaupanje, veselje, radost in eustres – pozitivni stres, ki spodbuja zdrave čustvene vzorce in večjo čustveno zrelost.
Vabilo k spremembi
Če se želite naučiti spreminjati škodljive vzorce in prepoznati vloge, ki vas držijo v destruktivnih odnosih, vas vabim, da se pridružite 25-dnevnemu spletnemu programu. Ta program vam bo pomagal razumeti, kako lahko spreminjanje lastnih notranjih vzorcev, čustvene zrelosti in odgovornosti vodi do bolj zdravih in izpolnjujočih odnosov.
Struktura učnih modulov, ki jih razvijam in uporabljam, vam bo pomagala ne le prepoznati te vzorce, temveč jih tudi postopoma trajno spremeniti ter ustvariti življenjski prostor, v katerem bodo odnosi vir podpore, rasti in ljubezni. Če želite izboljšati svojo čustveno zrelost, vzpostaviti zdrav odnos do sebe in drugih ter dvigniti kakovost svojih medosebnih povezav, je ta spletni program prava izbira. Skupaj lahko ustvarimo boljše odnose in boljše življenje.
25-dnevni spletni program:
Uvodno predavanje: 8.3.2025 ob 18.00 uri.
Glavni del: Od 10.3.2025 do 13.4.2025, od ponedeljka do četrtka in nedeljo ob 20.00 uri.
Več informacij in prijava tukaj.