Zavest in podzavest – kako izbiramo na svoji poti k ravnovesju?
V naši vsakodnevni izkušnji življenja se pogosto znajdemo pred vprašanjem, kaj pravzaprav vodi naša dejanja – ali delujemo na podlagi avtomatiziranih vzorcev ali se zavestno odločamo?
Podzavest je tisti del nas, ki deluje kot “avtopilot”. V njej so shranjeni vsi naši naučeni vzorci, izkušnje in odzivi na situacije, ki smo jih skozi življenje spoznali in ponotranjili. Podzavest skrbi za to, da mnoge naloge opravimo brez razmišljanja – hitro, učinkovito, a pogosto tudi brez pravega zavedanja.
Na drugi strani pa je zavest tista, ki nam omogoča izbiro tukaj in zdaj. Zavest je naša moč, da se ustavimo, premislimo in se odločimo drugače, če nas stari vzorci ne podpirajo več. Je naš ključ do spremembe in rasti, saj nam omogoča, da prepoznamo avtomatizirane reakcije in jih preusmerimo v zavestno delovanje.
Velik izziv na tej poti je senzorno-motorična amnezija, stanje, ko izgubimo občutek za nadzor in povezavo med gibanjem ter zaznavanjem telesa. Posledično nas telo vodi po utečenih, pogosto neučinkovitih biomehanskih vzorcih, ki dolgoročno povzročajo bolečine, poškodbe in neravnovesje. To stanje ni samo fizično, temveč ima korenine tudi v naših čustvih in podzavestnih vzorcih.
Kot AEQ učitelj razumem in izkušam, kako tesno so povezani naše gibanje, dihanje, čustvena zrelost in čustvena učinkovitost. Naše telo je odraz našega notranjega stanja. Ko so čustva neučinkovito izražena, potlačena ali popačena, vplivajo na naše gibanje in telesno držo. Pomanjkanje čustvene zrelosti nas vodi v nezmožnost ustreznega odzivanja na stresne situacije, kar pogosto poglablja senzorno-motorično amnezijo in utrjuje neučinkovite biomehanske vzorce.
Z AEQ pristopom in Prvinskim gibanjem pa se učimo presegati te omejitve. Z izboljšanjem biomehanike in ponovnim vzpostavljanjem povezave med možgani in telesom širimo svoje zavedanje, kar nam omogoča krepimo tudi čustveno učinkovitost. Postajamo bolj zreli v izražanju svojih čustev in sposobni zavestno izbirati ustrezne odzive na izzive vsakdana. To pa nam omogoča, da živimo bolj polno in z manj nepotrebnega trpljenja.
Naj bo to vaša spodbuda na poti raziskovanja samega sebe. Vzemite si trenutek, da prepoznate, kaj vodi vaše odzive – podzavest ali zavest? Kakšna je vaša povezava med telesom in čustvi? In ne pozabite: vsak trenutek prinaša novo priložnost za izbiro in napredek.
Vse dobro in pogumno na vaši poti,
Karim Al Saleh