Čutno-gibalna praksa: Razvijajmo zavedanje lastnega telesa in uma
V sodobnem življenju, prežetim s hitrim tempom in vsakodnevnimi obveznostmi, pogosto pozabimo na najpomembnejši odnos – odnos s samim seboj. Čutno-gibalna praksa ponuja edinstveno priložnost za razvoj globoke povezanosti s telesom in umom, kar je temelj za dosego višje čustvene zrelosti in učinkovitosti.
Zavedanje samega sebe je proces, ki se začne z opazovanjem in poslušanjem telesa ter misli. S to prakso stopimo v stik z lastnim bistvom in se naučimo sprejemati in spreminjati avtomatične vzorce delovanja, ki nas lahko omejujejo. Ko se vprašamo, kdo smo in zakaj smo pomembni, je odgovor preprost: prav tako pomembni smo kot vsi tisti, ki jih spoštujemo in imamo radi. Zato je ključnega pomena, da vlagamo čas in energijo vase, da spoznamo svojo notranjost ter negujemo raziskovalno naravo, ki nas vodi do večje čustvene zrelosti in osebne rasti.
Telo kot naš kompas
Naše telo je najintimnejši sopotnik v procesu samospoznavanja. Ko občutimo bolečino ali togost, telo pogosto opozarja, da smo ga nepozorno obravnavali, da nismo poslušali njegovih signalov. Sodobna kultura pa je privedla do odtujitve gibanja in zmanjšanja telesne zavesti oz. interocepcije. Gibanje je postalo avtomatično, brez zavestne prisotnosti. Vendar lahko zavedanje in razumevanje gibanja, ki temelji na biomehaniki – znanosti o gibanju človeškega telesa, korenito spremeni naš odnos do lastnega telesa in uma.
Resnica je, da lahko le tisto, česar smo popolnoma zavestni, obvladujemo in izboljšamo. Z redno čutno-gibalno prakso razvijamo sposobnost, da postanemo pozorni na vsak gib telesa in na njegove posledice. Ko izboljšamo zavedanje telesnih gibov, izboljšamo tudi zavedanje svojih misli, besed in dejanj. Gibanje postane zavestno, usklajeno z notranjimi potrebami, kar nam omogoča opuščanje škodljivih telesnih in mentalnih vzorcev ter odpiranje prostora za nove, bolj zdrave navade.
Naša telesna in mentalna prepričanja, ki so oblikovana skozi dednost, družinske vzorce, družbo in lastne izkušnje, pogosto delujejo nezavedno in nas omejujejo. Biomehanika in čutno-gibalna praksa sta orodji, s katerima lahko prepoznamo in spremenimo te omejitve. Ko prepoznamo vzorce, ki nas držijo v preteklosti, lahko zavestno spremenimo način delovanja in začnemo oblikovati svojo prihodnost. S tem postanemo aktivni ustvarjalci svojega življenja, ne zgolj pasivni sledilci v zgodbah, ki so jih napisali drugi.
Čutno-gibalna praksa je usmerjena v razvijanje boljše biomehanske usklajenosti telesa, kar nam omogoča dosego večjega notranjega ravnotežja in stabilnosti. S pomočjo tega procesa razvijamo ne le fizično moč, temveč tudi čustveno zrelost. Naučimo se biti bolj prisotni in povezani s svojim telesom, kar vpliva na naše misli, občutke in dejanja. Skozi to prakso se naši notranji in zunanji svetovi uskladijo, kar vodi v višje urejeno homeostazo in boljše rezultate na vseh področjih življenja.
Misli vodijo k občutkom, občutki k dejanjem, dejanja pa k rezultatom. Zato investirajmo več v zavedanje sebe, razvijajmo čustveno zrelost in negujmo ljubezen do svojega telesa. Naše telo, um in okolica nam bo hvaležna.
25-dnevni program: Urejanje kroničnih bolečin in dvig čustvene zrelosti
Program in prijave na povezavi
Čas programa?
- Uvodno predavanje: 18.1.2025 ob 18.00 uri.
- Glavni del programa: Od 20.1.2025 do 24.2.2025, od ponedeljka do četrtka in nedeljo ob 20.00 uri.