Pomembnost zaznavanja in čutenja za lahkotnejše Življenje
Zaznavanje in čutenje so filtri skozi katere življenje vstopi. Z odločitvijo koliko močno si želimo zaznavati in čutiti v resnici izbiramo koliko življenja bomo spustili skozi sebe v vsakem danem trenutku. Življenje preprosto je in iz momenta v moment določamo koliko delčkov življenja spustimo v in ga damo iz sebe.
Izboljšanje čutne-zaznave nam omogoča, da znamo bolje ločiti in določiti kaj bomo spustili v ali dali iz sebe. Dejansko dobimo več možnosti in zaradi tega tudi več svobode, takrat nismo sposobni čutiti vse ali nič ampak tudi vse kar je vmez. Razvijamo občutek, intuicijo ali tako imenovani šesti čut. Povečanje čutne-zaznave, nam nudi možnost, da bolj natančno določimo kaj se dogaja v vsakem momentu, tako tudi dobimo možnost drugačnih odločitev in dejanj, kot smo jih bili vajeni v preteklosti. Zmanjševanje čutne-zaznave ali senzorno-čutna amnezija pa vodi v blokiranje ali popačitev realnosti oz. drugače povedano manj vemo kaj se v nas ali okoli nas dogaja in posledično imamo zaradi tega manj možnosti in je velika verjetnost, da se bomo odločili po starih navadah, odzivih in vzorcih, ki ni nujno, da so za nas najboljši v dani situaciji. To seveda ne pomeni, da ne bi smeli nikoli blokirati svoje zaznave in občutkov, vendar je velika razlika, če občutke zadržimo zavestno ali pa jih nezavedno potlačimo, zaradi slednjega pa lahko postanemo močno omejeni v razmišljanju in gibanju.
Primer:
Jaz se lahko zavestno odločim, da si bom dal čepke v ušesa, ko bom šel na rock koncert, vendar nezavedno lahko pozabim, da so čepki še vedno v ušesih, kljub temu, da se je koncert že končal. S tem, ko dam čepke v ušesa vadim zavestno odločitev. S tem, ko jih pozabim v ušesih po koncertu pa izgubimo možnost slišati svojo okolico.
Podzavestne navade so pogosto tako oblikovane, kot da bi ostali gluhi za to kar se dogaja okoli nas, ker smo nekoč pozabili odstraniti čepke iz ušes.
Ali pa na primer, da ne morem jasno čutiti kako se moj prsni koš premika z vsakim korakom, ki ga naredim, takrat ni samo to, da sem gluh za to, kako se moj prsni koš premika, posledično postanem gluh oz. se ne zavedam kako mi slabo zavedanje prsnega koša ne dovoljuje razvijati maksimalnega potenciala moči oz. energetske učinkovitosti.
Zaradi slabega zavedanja enega dela telesa to avtomatično pomeni, da se bom kot celota premikal z manj kontrole in bolj nesmoterno. Lahko si mislimo, da smo svobodni, vendar če ignoriramo možnost, da lahko izboljšujemo svoje zaznave in občutke, mi ostane samo še ena opcija; da poskušam z enakimi podzavestnimi navadami močneje in upam, da se bo izbolšal moj rezultat. Tukaj pa smo soočeni z kritično odločitvijo: Lahko izvedem dejanje z gotovostjo, da hitim in poskusim močneje ali pa se upočasnim in enostavno dovolim samemu sebi BITI. V prvem primeru zmanjšamo svoje zaznavanje in čutenje ter povečam ‘gluhost’ s tem pa posledično okrepim podzavestne gibalne vzorce. V drugem primeru pa odstranim čepke iz ušes ter povečam zaznavanje in čutenje s tem pa se začnem gibati zunaj svojih navad.
(Vir; Edward Yu: Sense-able approach to movement)
Skozi opisano lahko razumemo, da gibati svobodno in biti brez kroničnih težav je odločitev, čeprav je danes pogosto razširjeno prepričanje, da temu ni tako. Vsaka izkušnja in učenje skozi izkušnjo je priložnost, da se poglobimo v stik s svojim pravim avtentičnim-jazom, odkrivamo nove zmožnosti in odklenemo svoj notranji potencial.
Vabim vas na 30-dnevni spletni program AEQ dihanja, kjer si želimo razširiti obzorja svoje lastne zaznave, da bi globje čutili sebe, kar je pogoj za višjo čustveno zrelost in boljše razumevanje sebe. Višje razumevanje sebe nam nudi možnost odgovornega vedenja saj let tako lahko vse bolj vemo kaj delamo, bolj, ko vemo kaj delamo lažje določimo kaj je dobro za nas in kaj ne, ter si tako omogočimo sprejemanje in spreminjanje sebe in svojega življenja.
9.10.2023 ob 19.00 – 30-dnevni spletni program: AEQ dihanja