Ste se že kdaj vprašali kaj so glavni vzroki za telesna neravnovesja?
Ali se soočate z bolečinami v zgornjem delu telesa?
Kakšno je vaše dihanje?
So lahko tudi poškodbe in bolečine povezane z neučinkovitim dihanjem?
Vas zanima kako okoliški pritiski vplivajo na telo in kako telesni pritiski vplivajo na okolje?
Kaj pomeni, če ne zmoremo narediti polnega vdiha ali izdiha? Zakaj dihamo prehitro, preplitko…? Kje in kaj začeti spreminjati, da lahko zares dolgoročno spremenimo dihanje in uredimo bolečine? Kako pa je s tem povezano izražanje čustev?
Naše telo nam nenehno odgovarja na takšna vprašanja že celotno življenje. Telo nam takšna sporočila pošilja skozi senzorne informacije v obliki napetosti, katere lahko začutimo v vratu, ramenih, ali skozi bolečine v sklepih, z zakrčenostjo v čeljusti, s težo v sapniku in prsnem košu, z utrujenostjo pri vsakodnevnih opravilih.
Sporočila telesa lahko pridejo tudi v obliki odprtosti v prsnem košu, občutki lahkotnega globokega dihanja, lahkotnega koraka, lahko občutimo veselje in radost, ko smo v dobrih odnosih z ljudmi okoli sebe. Seveda pa, če večino časa delamo nekaj, kar si ne želimo, lahko pride celo do tega, da pozabimo, kako je, ko se počutimo dobro. Lahko se vam zgodi to, da že zelo zgodaj v življenju dosežete točko, kjer se ne zmorete več popolnoma predati oz. sprostiti in začutiti notranje vsetelesne užitke.
Kakorkoli se čudno sliši, večina ljudi s katerimi sodelujem imajo težave pri čutenju užitkov v življenju predvsem zato, ker so pozabili kako čutiti samega sebe. In če se ne moremo čutiti, potem ne občutimo, ko se počutimo dobro. To pomeni, da smo se odtujili od svoje telesne senzorne zaznave. Ko se nam v življenju nenehno mudi in večino časa delujemo na neučinkovitem avtopilotu, si s tem pogosto škodujemo in ustvarjamo več težav, kot jih lahko uredimo in zaradi tega dolgoročno gledano ne napredujemo nič kaj hitreje, kot, če bi se upočasnili in delovali bolj premišljeno in zrelo. Negativne posledice, ki jih plačamo s prehitrim delovanjem pa so bistveno večje, kot, če bi delovali v višjem zavedanju in bolj počasi.
Zaradi previsoke hitrosti življenja(višji zunanji pritisk), razvijemo kronično napetetost v mišicah(višji notranji pritisk), te napetosti se lahko izrazijo v različni predelih telesa (čeljust, vrat, ramena, hrbet, medenično dno, trebuh, zadržano dihanje, stiskanje pesti, trzanje z nogo, tiki…)
Podzavestno napenjamo določene mišične skupine in zaradi premalo zavedanja, občutka in nadzora ne prepoznamo takšnega vedenja ali pa smo zaradi takšnih in drugačnih razlogov(potlačena čustva, poškodbe, prisilna drža, kroničen stres…) pozabili kako določene mišice sprostiti. Če se upočasnimo in postanemo bolj zavestni, lahko spoznamo, da vedno obstaja drugačna pot in da se lahko zavestno odločimo narediti nekaj drugačnega(kreativnega) kot v preteklosti.
Ko se dovolj upočasnimo in izboljšamo stik med zavestjo in telesom začnemo prepoznavat svoje vzorce, navade in odzive. Vendar to, kar bomo od začetka začutili ali spoznali velikokrat ne bo prijetno. Ničkolikokrat se stranke na upočasnjeno gibanje in dihanje odzovejo s slabostjo, vrtoglavico, ščemenjem, srbenjem, vznemirjenostjo, celo bolečino. Namesto, da bi se z upočasnjevanjem pomirjali in umirili, postanejo živčni, vzburjeni in nemirni. Ker je visoka hitrost in stanje vzburjenosti/vznemirjenosti postala naša navada, nam je nenavadno in neudobno biti umirjen in sproščen.
Na sproščanje se pogosto odzovemo alergično, ker smo razvili strah pred sproščenostjo. Program vam bo pomagal takšne strahove razumeti in jih postopoma odpraviti.
SENZORNA MOTORNA AMNEZIJA
Danes vemo, da se na stalne dražljaje iz okolja naš čutno gibalni oz. senzorno-motorični sistem odzove s celostnimi gibalnimi vzorci. To so specifični mišični refleksi, ki se sprožajo, ko je to potrebno ali želeno ter povzročajo mišično napetost, ki pogosto ni pod našim zavestnim nadzorom. Težava nastopi, ko ti refleksni odzivi postanejo tako močna navada, da postanejo nehoteni in preidejo v naš podzavestni del možganov. Posledice so togost, okorelost, bolečine, zmanjšana gibljivost in končno zdrs v bolezni sodobnega časa. Tako se tudi nehamo svobodno gibati.
To stanje izgube občutenja lastnega telesa imenujemo senzorno-motorna amnezija (SMA) oz. čutno-gibalna izguba spomina. Ko nastopi SMA, živčno-mišičnega sistema ne moremo več zavestno nadzirati niti občutiti, saj se kronična mišična napetost aktivira v centralnem živčnem sistemu, ki ni pod našim zavestnim nadzorom. Do največjih izgub mišičnega spomina pride v osrednjem delu telesa, tam, kjer je medenica povezana s prsnim košem.
Ne smemo pozabiti, da kosti stojijo, kakor jih mišice vlečejo, in mišice vlečejo tako, kakor jim možgani ukažejo, ti ukazujejo na podlagi naučenega ter občutkov iz telesa! Na programu se boste učili spreminjati podzavestne vzorce in boste na takšen način reševali vzroke za kronične bolečine.
Bi se radi naučili prepoznavati slabe(neučinkovite) in ustvarjati bolj zdrave(učinkovite) gibalne, dihalne in vedenjske vzorce?
Pomemben del AEQ pristopa in 25-dnevnih AEQ programov je redno izvajanje AEQ gibalnih in dihalnih vaj. Namen AEQ vaj je, da zmanjšujemo senzorno-motorn amnezijo, odtujenost in iluzijo ter na takšen način povečamo realen stik s sabo in okoljem. Z redno prakso se začnemo vedno bolj realno zavedati sebe in okolja, zmanjšujemo selektivno slepoto in gluhoto in se začnemo zavedati ter prepoznavati vzroke za svoje počutje. Zavedanje destruktivnih vzorcev, navad, odzivov in odnosov, nam omogoča več zavestnega nadzora nad sabo in tako lahko reguliramo in spreminjamo svoje vedenje. Potem lahko vidimo in začutimo, na katerih področjih se vedemo neprimerno in neusklajeno s svojo strukturo, zaradi česar ostajamo zakrčeni in v bolečinah.
Sledijo pravilne spremembe, s katerimi ustvarjamo okolje v katerem smo lahko sproščeni in brez bolečin.
Kaj vam omogoča redno izvajanje AEQ gibalnih in dihalnih vaj na 25-dnevnih programih:
- Povečano delovanje čelnega režnja, ki omogoča bolj široko in globoko ZAVEDANJE in dolgoročno kreativno razmišljanje
- Povezovanje s telesnimi OBČUTKI, kar vodi v večji stik s sabo ter okoljem (interocepcija, propriocepcija)
- Občutenje sebe in okolja nam omogoča boljše RAZUMEVANJE trenutnega stanja
- Razumevanje trenutnega stanja ZMANJŠUJE STRAH in NEMOČ, zaradi česa lažje premagamo upor in odpor do novih vedenjskih VZORCEV
- SPREJEMANJE trenutnega stanja, kar prepreči destruktiven boj ali beg od težav v sedanjosti
- SPREMEMBO na bolje skozi kreativna/drugačna DEJANJA
- Boljše REZULTATE kot v preteklosti
Program je primeren za vse, ki se soočate z:
🔸Kronično zakrčenostjo, gibalnimi omejitvami
🔸Nepravilnim dihanjem (astma, alergije, smrčanje, spalna apneja, hiperventilacija, ostalimi respiratornimi težavami)
🔸Ukrivljeno držo
🔸Bolečinami v glavi(migrene, tenzijski), vratu, ramenih, rokah, prsnem košu, hrbtenici
🔸Čustveno nemočjo in stiskami
🔸Potlačenimi čustvi
🔸Nezmožnostjo učinkovite uporabe aktivnih in agresivnih čustev(jeza, veselje, ljubezen, bes, protest…)
🔸Kronično utrujenostjo, depresijo
🔸Deregulirano delovanje avtonomnega živčnega sistema(izgorelost, depresija, otopelost, refleks zamrznitve)
🔸Previsokim pritiskom v telesu in okolju
🔸Težavami v odnosih(odnos do sebe, partnerski odnos)
Z učenjem AEQ metode® raziskujemo in odkrivamo vzroke neprijetnih občutkov in bolečine ter se s prevzemanjem odgovornosti za lastno počutje na somatski način učimo novih gibov, popravljamo napačno naučene vzorce in dolgoročno spreminjamo svoje stanje in življenje na bolje. AEQ pristop odprave dihalnih nepravilnosti in gibalnih omejitev ne temelji na raztezanju in jačanju mišic, temveč na odpravi kronično zakrčenih mišic v delovanju čustvenega in respiratornega sistema.
“Program je bil odličen. Navduševala me je tvoja preudarna, zbrana in umirjena razlaga in pripravljenost še kakšno minuto več nameniti razumevanju medsebojne odvisnosti in povezanosti telesa, podzavestnih struktur in zavesti. Kljub temu da vaje niso telovadba, sem komaj čakala na ta del dneva, da nas vodiš v umirjeno, zavestno, sočutno izvedbo gibalnih in dihalnih vaj.” – Ladislava, 2024
Vsebina programa:
- Uvodno predavanje(60 minut), ki bo namenjeno predstavitvi AEQ pristopa in 30-dnevnega programa ter uporabnosti obeh pri odpravi kroničnih težav (datum in ura predavanja: 21.9.2024 ob 18:00)
- Kaj je senzorično-motorna amnezija, senzorično-motorna odtujenost in senzorično motorna iluzija, kako nastane in na kaj vse vpliva
- Glavni vzroki kroničnih težav skozi razumevanje živčnega sistema, propriocepcije, interocepcije, celostne telesno/čustvene zrelosti in pritiskov(telesni in okoliški).
- Razumevanje in dojemanje kako potlačena čustva in specifična vedenja ustvarjajo telesni mišični oklep, ki nam pomaga da sebe ščitimo pred okolico, ali okolico pred sabo.
- Kako preteklost vpliva na sedanjost in kako spremeniti sedanjost, da bomo v prihodnosti brez kroničnih težav
- Kako deluje zakon o ravnovesju in kakšen je vpliv fizikalnih zakonov na naše telo in počutje
- 5x tedensko vodenje AEQ gibalnih in dihalnih vaj 30-40 minut dnevno (Od ponedeljka do četrka in nedeljo)
- Po vaji sledijo vprašanja in odgovori z udeleženci programa (o občutkih, čustvih in o sami izvedbi ter namenu vaj)
- Vse vaje, ki jih učim na programu pošljem v pdf obliki
Vodenje AEQ programa bo potekalo med 22.9.2024 in 27.10.2024 od ponedeljka do četrtka in v nedeljo med 20.00-21:00 uro. Aktivno vas bom vodil 25 ur. Na ta način boste redno in kreativno izvajali AEQ vaje in dihalne protokole v prvem mesecu, kar je zelo pomembno za dovolj veliko spremembo odnosa do sebe. S tem boste tudi lažje ohranili zdravo navado in kreativnost pri izbiri in izvajanju vaj kasneje, ko se program zaključi. Vodenje v živo tudi bistveno poveča usmerjanje pozornosti v telo in povezovanje zavesti in telesa ter zmanjša čutno-gibalno amnezijo in odtujenost. Pri 25-dnevnih programih je največ pozornosti namenjene vodenju vaj in je zato treba zagotoviti primerno kakovost slike, da bom lahko videl, kako izvajate vajo, ki jo vodim. Pred ali po vodenju vaje bom nekaj minut namenil razlagi smisla in namena vaje ali odzivov in sprememb, ki jih lahko med vajo čutite. Tako bo zagotovljeno najboljše mogoče celostno učenje AEQ metode, AEQ dihanja in AEQ odnosov.
Program bo omogočil razumevanje pojma celostne čustvene zrelosti in učinkovitosti ter njune vloge pri urejanju odnosov v in okoli osebe. To vodi v manjši strah pred sproščenim stanjem, ki se tako viša, s tem pa so bolj sproščene mišice vedno bolj sposobne ustvariti pogoje za hitro, čisto in jasno izražanje osebe, ki uredi potrebno in se nato vrne v stanje sproščenosti.
Pristopi, znanje in vaje, ki sestavljajo AEQ dihanje, nudijo razumljivo in izvedljivo tvorbo višje napetosti, ko je to potrebno, a hkrati nudijo dovolj znanja za razvoj zrelosti, da se tega potenciala ne ustrašimo, temveč ga učinkoviteje uporabimo.
Teme na programu:
🔹Osnove AEQ dihanja, AEQ metode in AEQ odnosov
🔹 štiri AEQ vaje in dihalni protokol za izboljšanje dihalne dinamike
🔹AEQ dihalne vaje za dvig čustvene zrelosti in učinkovitosti
🔹Kaj nam sporoča akutna bolečina in kaj kronična ter kako bolečine obvladovati in urejati
🔹Kaj je senzorično-motorična amnezija, senzorično-motorična odtujenost in senzorično motorična iluzija
🔹Razlike med raztezanjem, daljšanjem in pretegovanjem mišic
🔹Kateri so osnovni somatski refleksi v telesu in kako dobiti nadzor nad njimi;
Boj/akcija, beg/umik, zamrznitev/šok in izogibanje bolečine/travma
🔹Kako nezavedno aktivirani refleksi vplivajo na našo držo, miselne procese, čustvene odzive , gibanje in dihanje
🔹Kako delujeta naš avtonomni in centralni živčni sistem
🔹Zakaj razvijemo strah pred sproščenosjto
🔹Učili se bomo učinkovitega tri-delnega dihanja s trebušno prepono in celostnih telesnih gibalnih vzorcev
🔹Spoznavanje sebe kot celoto(kot SOMO) ter v njej tri medsebojno neločljivo povezane sisteme(zavest, podzavest, telo)
🔹Vloga ženske in vloga moškega v partnerskem odnosu
Kaj potrebujete:
- primeren in umirjen prostor v katerem boste lahko nemoteno izvajali vaje
- vadbeno podlogo za ležanje na tleh in vzglavnik (lahko tudi odejo za tiste, ki vas rado zebe)
- dobro internetno povezavo, primerno kakovost slike
Vsakodnevna prisotnost na programu je ključnega pomena. Posamezni nepredviden izostanek boste lahko nadoknadili z avdio posnetkom zamujenega programa, ki vam ga posredujem ob naprej napovedani odsotnosti in bo na voljo en dan. Priporočam, da ste prisotni na programu v živo, saj posnetek nima enakega učinka na vas.
Čas programa?
Uvodno predavanje 21.9.2024 ob 18.00 uri.
Od 22.9.2024 do 27.10. 2024, od ponedeljka do četrtka in nedeljo ob 20.00 uri
Kje?
Sodoben spletni način druženja v udobju lastnega doma, preko Zoom programa.
Cena: 260 € (10,4 €/h)
30-dnevni AEQ program vodim Karim Al Saleh, učitelj AEQ dihanja 2. stopnje, učenec AEQ metode 3. stopnje 3/6, učitelj AEQ odnosi 1.stopnje.
Vaše prijave ali vprašanja mi lahko sporočite tudi na e-mail naslov: karimalsaleh@gmail.com
Prijava je veljavna s plačilom programa.
Audio posnetek vodenja AEQ vaje
Za lažjo predstavo, na kakšen način vodim AEQ vaje v 25 dnevnih programih sem vam pripravil primer vodenja vaje iz programa. Tako boste lažje določili, ali je sodelovanje v programu za vas mogoče in primerno. Sledite navodilom in izvedite AEQ vajo, kjer želimo raziskovati senzorno motorno povratno zanko in stanja povezanosti ali razdvojenosti med telesom in zavestjo. Tako vam bo jasnejši proces učenja na mojih programih in se boste lažje in pravilnejše odločili, ali je sodelovanje v njih za vas primerno ali ne.
Mnenje udeleženca AEQ programa:
Pozdravljen,
Hvala za odlično vodenje, nova znanja in ves feedback. Telesno občutim veliko razliko v prsnem košu. Sploh vaje stoje, ki jih še nisem izvajal so naredile veliko razliko.
Prvič sem opazil resnično razliko v potencialu svoje mobilnosti in drže. Me sicer še čaka veliko dela na sebi, predvsem v izražanju čustev, spremembi vedenja itd. a je bil ta program res super in mi je pomagal.
Boljše razumem in dojemam znanje AEQ metode in dihanja. Veliko nesestavljenih delcev sem povezal in odkril nove povezave.
Res super mi je bilo tudi vodenje ter izbira zaporedja vaj.Kot, da bi vedel katero vajo določen dan potrebujem.
Hvala za vse modrosti in se sigurno še udeležim kakšnega programa ali pa gibanja v živo.
PS: Pri ležečem obratu, ki sem ga danes delal spet po kakšnem mesecu sem prvič opazil neverjetno razliko.
Prsni koš premikam čisto drugače, lahkotno in roke v zraku niso več tak napor končno
Hvala!
Lp, Niko
Ostala priporočila zadovoljnih uporabnikov programov in delavnic si lahko preberete na spodnji povezavi:
- Odpoved od programa
V primeru, da v prvih 4 dnevih programa ugotovite, da za vas ni primeren, vam vrnemo celoten znesek vplačane prijavnine. Po tem datumu vračilo denarja ali prenos na drug program ni več mogoč.