Skolioza je strukturna deformacija hrbtenice, za katero je značilna bočna ukrivljenost in rotacija vretenc. To stanje lahko povzroča bolečine, omejeno gibljivost, neustrezne gibalne in dihalne vzorce ter estetske spremembe, ki vplivajo na kakovost življenja posameznika. Tradicionalni pristopi k obravnavi skolioze pogosto vključujejo fizioterapijo, nošenje ortopedskih pripomočkov ali celo kirurške posege. Vendar AEQ metoda ponuja celovit pristop, ki povezuje telesne manifestacije skolioze z osebnostjo in čustvenimi izkušnjami posameznika.
Povezava med telesom in čustvi
Po AEQ metodi so številne telesne težave, vključno s skoliozo, posledica kroničnih mišičnih napetosti in neustreznih gibalnih vzorcev, ki izvirajo iz senzorno-motorične amnezije. To pomeni, da posameznik izgubi sposobnost zaznavanja in nadzora nad določenimi mišičnimi skupinami, kar vodi v neravnovesje in različne deformacije strukture. Posebnost AEQ metode je v tem, da ne ločuje telesnih manifestacij skolioze od osebnosti in karakterja posameznika. Glavni vzrok za idiopatsko adolescentno skoliozo vidi v močnejši čustveni travmi v otroštvu ali prehodu v najstništvo. Kronična potreba po potlačevanju čustev, zlasti jeze in upora zaradi nerešenih konfliktov znotraj družine, vodi v razvoj skoliotične drže. Ko otrok ne zna, ne more ali ne sme izraziti svojih čustev, razvije mehanizem potlačevanja, kar vodi v senzorno-motorično amnezijo. Možgani zakrčijo mišice obračalke trupa, da preprečijo čutenje čustvene bolečine in preprečijo ali popačijo čustveno izražanje, kar povzroči skoliotično držo, ki se ohrani v odrasli dobi. Posameznik s takšno držo bo nesimetrično doživljal in izražal čustva, kar vpliva na njegovo vedenje, osebnost in karakter.
Pristop k obravnavi skolioze
Obravnava skolioze vključuje naslednje korake:
- Prepoznavanje vzrokov skolioze: Natančna opredelitev, zakaj je prišlo do skolioze, s poudarkom na preteklih čustvenih travmah in potlačenih čustvih.
- Sproščanje povišanega mišičnega tonusa: S pomočjo specifičnih AEQ vaj se zmanjšuje kronična mišična napetost v mišicah trupa, kar postopoma odpravlja senzorno-motorično amnezijo.
- Ozaveščanje in predelava potlačenih čustev: Z zmanjševanjem mišične napetosti se posameznik začne vedno bolj zavedati potlačenih čustvenih vsebin. Kronična mišična napetost se začne spreminjati nazaj v čustveno bolečino, ki jo je treba predelati in uporabiti za reševanje konfliktov, ki so skoliozo povzročili.
- Urejanje bio-mehaničnih gibalnih vzorcev: Urejanje drže, dihanja, spiralnega gibanja (hoja, tek) in višanje funkcionalne integracijske moči po fascialnih povezavah, da se vzpostavi naravno in učinkovito gibanje.
- Pri obravnavi skolioze pri najstniku je pomembno, da je v proces AEQ obravnave vključen vsaj eden od staršev, medtem ko se pri odraslih osebah osredotočamo na urejanje nerešenih konfliktov iz otroštva ali najstniškega obdobja ter na izboljšanje odnosov do sebe in drugih v sedanjosti.
AEQ metoda in bio-mehanika ponujata celovit in poglobljen pristop k razumevanju in obravnavi skolioze, ki povezuje telesne manifestacije z čustvenimi in psihološkimi dejavniki. S poudarkom na ozaveščanju telesa, sproščanju mišične napetosti, razvijanju funkcionalnega gibanja ter predelavi potlačenih čustev lahko posamezniki s skoliozo dosežejo izboljšano držo, zmanjšanje bolečin in boljšo kakovost življenja. Kot učenec višje stopnje AEQ metode in specialist za bio-mehaniko vam lahko ponudim orodja in znanje, da aktivno pristopite k obvladovanju skolioze in doseganju trajnih pozitivnih sprememb.
Če želite raziskati in izboljšati svojo telesno gibljivost ter odpraviti kronične težave, vas vabim na:
- 5-urno delavnico “SMERNICE IZ JEDRA” – uvod v metodo in vzpostavitev prakse (30.3.2025) Več informacij
- 25-dnevni spletni program – nadaljevanje in poglabljanje v metodo in prakso (26.4.2025) Več informacij
- Individualne obravnave – prilagojena podpora za odpravo skolioze in drugih kroničnih stanj (Po dogovoru) Več informacij
Pridružite se in naredite prvi korak k svobodnemu, lahkotnemu gibanju ter trajnemu izboljšanju svojega počutja!