Osnova za pravilen tek je dihanje skozi nos s trebušno prepono v širino prsnega koša in spiralni zasuk hrbtenice.Takšen tek zahteva zavestno pozornost, znanje, občutek, zmernost, vztrajnost in potrpežljivost. Hitrost teka, kjer lahko dihate normalno, umirjeno, globoko v širini prsnega koša skozi nos, je dejansko realni pokazatelj psiho-fizičnih sposobnosti človeka.
Dihalni aparat je zgrajen tako, da je primarna dihalna pot, skozi katero zrak prehaja v pljuča, nos, sekundarna pa so usta. Usta naj bi se uporabljala izjemoma in samo takrat, kadar bi bili v življenjski nevarnosti. Torej, po naravni fizikalni logiki ne bi smeli prepogosto dihati skozi usta, tudi med tekom in ostalo telovadbo ne, saj si s takšnim dihanjem dolgoročno škodujemo. Kroničen dihalni ali gibalni vzorec, ki ni v skladu s strukturo, vodi v izrabo in zlorabo strukture, in to ima vedno svojo ceno.
Kako bomo dihali med tekom, je odvisno od same hitrosti teka, občutka in nadzora nad mišicami, realne psiho-fizične pripravljenosti in stopnje tolerance na CO₂, če naštejem le nekaj faktorjev.
Pomembno je razumeti, da višja kot je hitrost gibanja/teka, višji je pritisk. Višji kot je pritisk, bolj morajo biti mišice napete. Bolj ko so mišice napete, težje postaja naše dihanje. Težje ko je dihanje, večja je verjetnost, da bomo dihali skozi usta. Dihanje skozi usta ali plitko in hitro dihanje skozi nos še bolj povečuje napetost mišic v trupu, zaradi česar celotno telo postane trdo in rigidno, kar vodi v popačenje gibalnih vzorcev (pri teku spiralne rotacije). Gibanje zaradi stiske in kompresije, ki jo prevelika hitrost prinese postaja vedno bolj neučinkovito, posledično pa se začnejo razvijati težave.
Najprej se težave pojavijo na akutni ravni, in če akutnih bolečin ne prepoznamo, ne začutimo ali pa jih ignoriramo, blokiramo in potlačimo, si na takšen način onemogočimo spremembo odnosa in vedenja do gibanja. Posledično se zaradi takšnih dejanj iz akutnih težav začnejo razvijati kronične težave. Neravnovesja se izrazijo prvo v funkciji, potem pa še na strukturi.
Da bi lahko tekli hitreje in ob tem ohranili pravilno dihanje, je pomembno povečati učinkovitost aerobnega procesa, kar je močno povezano:
- s sproščenostjo telesa, saj sproščene mišice porabijo bistveno manj energije kot napete mišice.
- z dovolj nizko senzorno-motorično amnezijo, saj je za učinkovito gibanje potrebna dovolj visoka povezanost telesa in zavesti.
- z dvigom tolerance na CO₂, saj višji nivo CO₂ v krvi poveča transport kisika v mišice ter ostala tkiva.
- z dvigom čustvene zrelost in učinkovitosti uporabe agresivnih čustev, saj to omogoča dovolj urejeno okolje, v katerem smo lahko večkrat sproščeni, kot napeti.
To bodo glavne teme naslednjega programa in delavnice.
30-dnevni AEQ program: UREJANJE BOLEČIN V ZGORNJEM DELU TELESA (12.5.-15.6.2024)
https://karim-movement.com/ponudba/aeqprogrami30/
4-urna gibalno/izkustvena delavnica: SMERNICE IZ JEDRA (18.5.2024)