Pri čutno-gibalni amneziji ostanejo mišice napete tudi takrat, ko to ne bi bilo potrebno. Če so mišice napete tudi med spanjem, ležanjem in ne-delom, takrat po nepotrebnem porabljajo energijo in to lahko enačite temu kot bi med vožnjo v avtu poleg gasa imeli pritisnjeno še bremzo. Zavestno sproščanje svojih mišic pomeni boljša regeneracija, kvalitetnejši počitek in učinkoviteje gibanje. Danes bi vam predstavil enega od somatskih refleksov, ki se lahko negativno odraža na telesu v obliki bolečin in pri delovanju zavesti v obliki nižje kreativnosti in zmožnosti aktivnega reševanja izzivov in težav.
Refleks travme ali poškodbe
Ta pogosto nastane zaradi nesreče ali poškodbe, lahko pa tudi kot odgovor telesa na prežečo nevarnost ali travmo od katere se z bojom ali begom ne smemo, ne znamo ali ne moremo soočiti ter jo odpraviti . Refleks travme se lahko razvije tudi zaradi specializacije oziroma specifične adaptacije telesa pri delu ali športu, kjer nesimetrično obremenjujemo telo (tenis, natakarji, golf, delo za računalnikom).
Takšne spremembe so prvotno funkcijske, če trajajo predolgo se začne spreminjati tudi struktura telesa. Podobni procesi se zgodijo tudi pri močnejši ali dolgotrajni čustveni travmi, kjer v telo zaklenemo spomine in čustva, to spremeni notranji pritisk v telesu in poveča mišični tonus, takšno stanje pa vodi v telesne in karakterne nesimetrije. Teh dogodkov ne moremo spremeniti za nazaj, mišične napetosti, ki so jih dogodki ustvarili, pa lahko. Refleks travme je vedno posledica izogibanja bolečini. Ko nas nekje boli, se hočemo pred bolečino zaščititi, zato spremenimo držo, dihanje in gibanje. To povzroči spremembe v celotnem telesnem sistemu.
Ravnotežje je ključno pri človeku, ki se drži pokončno. Ko pa se zaradi refleksa travme naše telo začne nagibati, to vpliva na tiste telesne strukture, ki so se razvile skozi evolucijo, da bi telesu omogočale pokončnost. To pa lahko povzroča nagnjenost trupa, rotacijo medenice, ramen, hrbta in vratu, sčasoma pa se lahko razvije v resnejše težave: prizadeta noga se ‘skrajša’, šepanje, artritis, bolečine v stopalih, omejena rotacija v kolkih, skolioza, kronična utrujenost, deregulirano delovanje avtonomnega živčnega sistema… Nagnjenost glave ali telesa na stran, različna višina ramen, različno razprte oči, šepanje, neenakomerna dolžina koraka in neusklajenost rok pri hoji so prepoznavni znaki refleksa travme. Pogosto je oseba z refleksom travme doživela poškodbo roke, noge ali pa je prejela boleč udarec v stranski del trupa. Posledično se težje obrača v eno smer kot v drugo, ima različno dolžino koraka in drugačen zvok stopal med hojo. Lahko se tudi zgodi, da se oseba preneha z glavo obračati k sogovorniku.
Sam sem utrpel kar nekaj takšnih poškodb, ki so mi povzročile napačne gibalne vzorce in telesne nesimetrije, posledično so se razvile kronične bolečine na večih predelih telesa (dimljah, sakroiliakalnih sklepih, križnicici, ledvenem delu hrbta, prsni hrbtenici, kolenih, peti, če jih naštejem nekaj). Naučil sem se, da je lokacija bolečine zgolj simptom. Glavni vzrok za bolečino je skupek neučinkovitih ponavljajočih se gibalnih vzorcev, ki jih je treba skozi zavestno vajo obnoviti ali se jih znova naučiti in tako odpraviti čutno-gibalno amnezijo in tako vse globje dostopati in odpravljati vzroke bolečine.
Po poškodbah ali nesrečah je zelo pomembna dobra rehabilitacija in redno izboljševanje telesne funkcije z razlogom, da telo vrnemo nazaj v optimalno stanje, kot je bilo pred nesrečo, poškodbo ali travmo.
(Pri pisanju sem si pomagal s člankom iz učbenika AEQ metode 1.stopnja.)
Kako vam lahko pomagam?
Na individualnih aktivnih obravnavah se bolečine lotevam prav pri vzroku. Aktivna obravnava je zelo dobra rešitev za odpravo refleksa travme in reševanje vzroka bolečin in kronične zakrčenosti. Zaradi čutno-gibalne amnezije pozabimo kako sprostiti določene mišične skupine, zato se je treba z zavestnim gibanjem in dihanjem znova povezati z mišicami in se naučiti pravilnega pulsiranja med kontrakcijo in ekspanzijo ter vlečenjem in potiskanjem agonistov in antagonistov.
Pri delu z ljudmi sem vedno znova presenečen, kako se tudi pri težjih oblikah kroničnih stanj in na prvi pogled nerešljivih težavah, da vplivati celo na strukturne spremembe ter jih odpraviti ali v veliki meri izboljšati stanja v telesu, da le ta niso moteča in boleča. Z dvigom telesno/čustvene zrelosti, dobro regeneracijo, sprostilnimi tehnikami, preventivno pripravo mišično-skeletnega sistema in drugačnim pristopom do fizične vadbe se lahko izognete težavam, ki se pojavijo kot posledica neprimerne uporabe rekreacijskega ali profesionalnega športa, dela za pisarniško mizo ali fizično prezahtevnih poklicev. Za vse namreč veljajo enaki fizikalni zakoni, le da se odražajo na različne načine.
Karim Al Saleh