Zdravo Karim.
Ta mail ti pišem z namenom, da ti povem svoje mnenje o delavnici katero sem se nazadnje udeležil.
V zadnjih treh letih sem precej raziskoval kakšen naj bi izgledal “trening”, da bi telo lahko bilo najbolj zdravo in učinkovito. Ker sem to iskal na napačnem koncu, nikoli zares nisem dosegal rezultatov, ne toliko zaradi tega, ker takšni pristopi ne bi delovali, ampak ker nisem razumel globljega pomena takšnih pristopov, zakaj je to v resnici dobro. Bil sem kot nekakšen stroj, ki dela po dveh ritmih (na vse ali nič) zato mi je postalo dolgčas in sem odnehal. V svoji mladosti (od 11 do 19 leta) sem se profesionalno ukvarjal s športom. Treniral sem več ur dnevno vsak dan, kljub zdravstvenim težavam predvsem z dihanjem, sem z močjo volje vstrajal in deloval po principu “no pain no gain” ali “go hard or go home”.
Takšno vedenje je bilo takrat od okolice sprejemljivo in celo spodbujajoče. V zadnjem letu od kar se aktivno ukvarajm s pravilnim dihanjem in zmanjševanjem mišičnih tonusov ter pravilnim izražanjem čustev, sem ugotovil da ni naključje zakaj sem toliko časa posvečal in se profesionalno ukvarjal s športom na takšen način. Svoje telo sem podzavestno utrujal, izčrpaval in zlorabljal za destruktivno izražanje potlačenih čustev. Bil sem odvisnik od športa ter ga uporabljal, kot sredstvo za bežanje od okolja v katerem sem odraščal. Moj odnos do športa je bil zelo entropičen, kar pomeni da sem šport podzavestno dojemal kot izražanje besa, gneva in maščevanja (to lahko v praksi vidimo vsakodnevno pri večini profesionalnih in vrhunskih športnikih). Takšen pristop pa dolgoročno vodi v kronična stanja in kronične poškodbe. Pri meni se je to odražalo na večkratnih zvinih obeh gležnjev in težav z dihanjem. To je šlo tako daleč, da na igrišču nisem bil več tako učinkovit in na eni točki sem se odločil da sanje o profesionalnem športu pozabim. Kasneje sem sicer hodil v fitnes in preizkušal še druge oblike treningov, ampak mi je to postajalo dolgočasno in me hkrati preveč spominjalo na treninge iz preteklosti do katerih sem imel entropičen in sovražen odnos.
Zaradi takšnega sovražnega odnosa do športa, se nekaj let s športom sploh nisem redno ukvarjal. Vedel sem pa, da verjetno obstaja način kako trenirati da si zdrav. Amapk kruta realnost je ta, da večina ljudi ki se ukvarjajo s kakršnimkoli trenerstvom tega zares ne uči. Večina pristopov temelji na izčrpavanju telesa “no pain no gain”, hiperventilaciji in na hitrih rezultatih kot so izguba telesne maščobe in pridobivanjem mišične mase. Ko sem te prvič videl v enem od podcastov, ko si govoril o pravilnem dihanju in organskem gibanju, ki temelji izključno na temu da je telo zdravo, brez bolečin, brez poškodb, sproščeno brez mišičnih tonusov, sem vedel da je to področje katerega želim spoznati v globino.
V prvem letu je mentorstvo, predvsem temeljilo na pravilnem dihanju, učinkovitem izražanje čustev in spreminjanje podzavestnih vzorcev. Sedaj pa sem začutil, da sem dovolj zrel, da lahko v svoj vsakdan dodam še novo komponento. To je gibanje. Gibanje na način, da ga UPORABIM za izboljšanje počutja, zdravja telesa in razvijanje gibalne inteligence ter raziskovanja sebe v globino in ne kot ZLORABO telesa za izražanje destruktivnih potlačenih čustev.
Zato sem se prijavil na tvojo delavnico 5 ciklov organskega gibanja, ker me je podrobno zanimalo kakšni so pristopi in tudi kako pravilno teči (kar sem v preteklosti močno sovražil). Moram reči, da sem dobil točno to, kar sem potreboval. Izredno mi je bilo všeč, da si poudaril,da naj tek/gibanje ne gledamo kot trening in da pri teku ni potrebno samo da gledamo koliko kilometrov smo pretekli v kolikšnem času. Predvsem pa kako tečemo, kakšen odnos imamo do teka/gibanja, kako dihamo pri teku, kakšen imamo položaj glave, ramen bokov, stopal, da smo pri teku učinkoviti. Da ima tek kot oblika gibanja dolgoročno pozitivne učinke na nas in naše telo. Všeč mi je bilo tudi, da si poudaril da naj med tekom zavestno opazujemo naše telo v katerih delih telesa so gibi lahkotni in učinkovit in v katerih ne. Tako lahko na podlagi tega lažje prepoznamo vzorce v odnosih, kjer delujemo neučinkovito in jih lahko uspešno razrešimo.
Hvala ti.
Rok Razboršek