Tudi, če imamo gensko predispozicijo, da imamo v družini možnost razvoja določenih bolezni, bolečin ali kroničnih stanj, lahko z vplivom na svoje gibanje/vedenje in dihanje spremenimo svoje vzorce, odzive in navade. S tem lahko preprečimo, znanjšamo verjetnost ali omilimo določeno stanje.
Gre se za nevroplastičnost – naši možgani se lahko spreminjajo in preoblikujejo skozi zavestne odločitve in dejanja v drugačno smer, kot nam je bila »usojena«.
Pri tem so nam v pomoč lahko tehnike kot so dihalne in gibalne vaje in tudi kvalitetna prehrana, kvalitetno spanje, vendar pa so ključnega pomena za zdravje medsebojni odnosi.
Ko je naše notranje okolje usklajeno z našim zunanjim okoljem, šele takrat lahko sproščeno in umirjeno živimo ter se soočamo tudi s stresnimi situacijami, ki so seveda del življenja.
Če večino časa živimo v sproščenosti, spontanosti, v parasimpatičnem stanju, bomo takrat, ko se bomo morali odzvati v boju, v stresni situaciji, opolnomočeni z energijo in jo bomo znali pravilno usmeriti ter urejati stvari na čimbolj energetsko učinkovit način.
Našo energetsko učinkovitost pa lahko izboljšujemo z zavestnim učenjem gibanja in dihanja.
Sam zelo priporočam pendikulacijo, to je naravno sproščanje telesa in razgibavanje; kot to vsakodnevno večkrat počnejo živali, da se razbremenijo, sprostijo.
Pendikulacija pomeni, da se zavestno napnemo, sprostimo, pretegnemo, zazehamo, se malo poigramo s telesom, nekakšna telesna igra, ki prijetno vpliva na naš živčni sistem in stanje mišič. S pendikulacijo se učimo kako biti bolj sproščeni, bolj avtentični in bolj umirjeni v svojem telesu.
Učenje Gibanja ni trening, temveč raziskovanje in radovedno odkrivanje tega;
-kako svojo potencialno energijo uporabljamo pri samoizražanju (gibanje/vedenje)
-katere so naše podzavestne gibalne navade, ki nam ne služijo več
-katere napetosti ali bolečine imamo v telesu obrambno vklopljene, pa čeprav nam več ne koristijo
-kaj vse po nepotrebnem vzdržuje naš živčni sistem in kako lahko to spremenimo.
Naše telo ni ločeno od mentalnega in čustvenega stanja. Mentalni in čustveni vzorci so neločljivo povezani z gibalnimi vzorci; z našo držo, mimikami, govorom, osebnostjo, vedenjem, dihanjem, gibanjem.
Pri urah učenja Gibanja raziskujemo svoje celotno bitje. Ozaveščamo dele telesa katere več ne čutimo in nadziramo dovolj dobro.
Učimo se sprostiti ali aktivirati določene mišične skupine, ter na novo odkrivamo bio-orgasnke/fascialne povezave.
Bolečina ima vedno svoj namen, bolečina je naravno sporočilo some (telo v katerem biva duša) , ki sporoča zavesti; izberi drugačno pot.
Bolečina je pogosto tudi naš motivator, ki nas sili v to, da raziskujemo in se skozi čas spreminjamo.
Bolečina nas vedno uči, zato se z njo ni dobro boriti ali pred njo bežati, temveč ji je potrebno prisluhniti, jo upoštevati in tudi urejati.
Zdravo telo bi moralo imeti enostaven dostop do vseh anatomsko možnih obsegov gibanj. Faktor omejitve gibanja je struktura okostja in sklepov, ne pa zakrčenost mišic.
Zakrčene mišice otežujejo gibanje-posledično življenje.
Ljudje pogosto mislimo, da smo šibki in da bi morali povečati moč, v resnici smo pa zakrčeni in bi morali sprostiti kronično zakrčene mišice, da bi se počutili bolje in tudi bolj močne.
Z zakrčenimi mišicami sami sebi postanemo utež oziroma breme in si otežujemo gibanje tako v vsakdanjih opravilih kot tudi v treningu in športu.
Zato sam velik povdarek namenjam sproščanju podzavestnega mišičnega tonusa in urejanju dihalnega vzorca- posledično napredujem tudi v moči, kondiciji. To pa predvsem zato, ker postajam bolj učinkovit pri uporabi lastne energije.
Ker je mnogim ta proces dolgočasen, ga rad popestrim z raznimi gibalno-igralnimi nalogami Organskega Gibanja, ki to pot naredijo bolj zanimivo/zabavno.
Če potrebujete pomoč pri kronično zakrčenih mišicah in bi jih radi sprostili pa neveste kako mi lahko napišete, z veseljem vam pomagam.
Dotik, Gib in Komunikacija sta rešitev za takšne težave.
Učitelj AEQ dihanja 2.stopnje in Organskega Gibanja