Stres je energija;
Tam kjer usmerjamo pozornost in energijo tam ustvarjamo stres, ki vodi v adaptacijo.
Če je stresa preveč se uničujemo, če je stresa premalo se nikamor ne premaknemo.
Raziskovati mejo med preveč in premalo vodi v iskanje končne cone udobja, kjer je napredek dolgoročno najboljši.
Če ponavljamo neučinkovite vzorce gibanja, obrabljamo sklepe in utrujamo mišice zaradi česa mišice lahko postanejo kronično zakrčene.
To se zgodi zato, ker energijo usmerjamo neučinkovito in ustvarjamo oziroma nabiramo stres na določenih predelih telesa, ki po naravnih zakonih niso bili ustvarjeni za prenašanje takšnega pritiska.
Dolgoročno nas na neučinkovito gibanje, kar pomeni nesmotrno porabo energije, telo začne opozarjati z bolečinami, obrabami, nelagodjem in gibalnimi omejitvami.
To se zgodi zato, ker telo adaptira na premočne sile in na neučinkovite vzorce gibanja.
Učenje oziroma reprogramiranje gibalnih vzorcev vodi v večjo učinkovitost usmerjanja lastne energije, kar vodi v bolj učinkovito gibanje in manj telesnih težav.
Gibajte lahkotno;
Lahkotno gibati pomeni gibati iz središča proti periferiji, sodelovati z gravitacijo in drsati po njej.
Pri hoji in teku noge uporabljamo ‘samo’ zato, da ne pademo na nos.
Lahko bi se reklo, da sta hoja in tek nadzorovano padanje.
Najbolj pomembno je telo nagniti naprej, vrteti medenico in v nasportno smer rotirati prsni koš.
Osnova za učinkovito človeško gibanje, hojo in tek sta spiralni zasuk hrbtenice in pravilno dihanje skozi nos, s trebušno prepono v spodnjo tretjino pljuč.
Kronična zakrčenost sprednje fascialne linije (kar pomeni notranjih stegenskih mišic, mišic medeničnega dna, globokih trebušnih mišic, površinskih trebušnih mišic, prsnih mišic, sprednjih vratnih mišic) preprečuje primeren vdih in skrajša dolžino koraka.
Zaradi tega dihanje postaja vse hitrejše in usmerjeno zgolj v zgornje predele pljuč, kjer so pljuča najmanj bogata s krvjo in kisikom, kar še dodatno blokira gibanje v centru trupa in zmanjša učinkovitost spiralnega vzorca hrbtenice, kar naredi tek bistveno bolj trd in s tem neučinkovit.
Zaradi previsokega notranjega pritiska smo v središču trupa najbolj zakrčeni in prav ta zakrčenost povzroča kopico kroničnih težav in med temi tudi neučinkovitost spiralnega vzorca hrbtenice, tako se ves pritisk preseli na ledveni del hrbta, križ, medenico in noge(kolke, kolena, gležnje, tetive, stopala), zaradi česa pogosto prihaja do vnetnih procesov, poškodb, obrab, bolečin.
Z višjim samozavedanjem in nadzorom nad gibanjem se učimo bolj učinkovite uporabe mišic in boljše koordinacije gibanja iz središča trupa proti periferiji.
S takšnim načinom gibanja si ne otežujemo, temveč gibamo za bolj lahkotno življenje.
Ko se odločite tako gledati na gibanje, kmalu ne boste več odšli gibati ker morate, ampak, ker si to želite.
Z rednim in zmernim zavestnim gibanjem vedno bolje čutimo svoje gibe in začenjamo s telesom slutiti sproščenost in energetsko učinkovitost.
Pri tem ne gre za vzorec konkurenčnega tekmovanja, temveč samo še za mene samega; da postanem bolj ljubeč do sebe in okolice. Vsekakor pričakujte, da se bodo stare navade upirale in da ne bo šlo čisto brez truda, če boste želeli lahkotno gibanje ponotranjiti.
Edinstveni ste in najti morate svojo lastno pot. Zaupajte svojemu občutku.
Zavedajte se gibanja in ga jemljite kot samoregulacijo; preizkušajte se, ostanite radoveden in odkrijte kaj je za vas boljše.
Dobro je razumeti, da kronično pomanjkanje pozornosti v telo vodi v kronično bolečino, zato je za ureditev kroničnih stanj potrebno vzpostaviti zavestno rutino, kjer se pomanjkanje pozornosti v telesno obliko zavesti počasi zapolni.
Naslednji 15-dnevni spletni program bo usmerjen v učinkovito dihanje in urejanje kroničnih stanj.
Širši opis programa najdete na spodnji povezavi:
https://karim-movement.com/ponudba/izboljsanje-gibanja-v-zgornjem-delu-trupa/