Za bolečino v hrbtu je največkrat odgovoren specifičen možganski refleks Landau ali refleks zelene luči. Ta težava je zelo pogosta in vztrajna, ker je bolečina večinoma povezana s psiho, osebnostjo, njenimi čustvenim odzivom oziroma odnosom.
Živimo ob budilkah, urnikih, neprestanih opomnikih na telefonih. Ogromno zunanjih dejavnikov nam jemlje pozornost in energijo ter nam ustvarjajo pritisk in napetost. Zaradi takšnega načina življenja in usmerjanja pozornosti izven sebe ter vedno večji povezanosti izven nas (internet, mobilni telefoni, računalniki), smo vedno bolj odtujeni od sebe in vedno manj povezani sami s seboj.
Naš senzorni sistem je ustvarjen tako, da nam pomaga zaznavati okolico in našo notranjost. Po pravilu, kam usmerjamo pozornost raste in kam je ne usmerjamo, počasi pozabimo in začne slabeti, se zaradi vedno večjega usmerjanja pozornosti izven sebe, vedno slabše čutimo in občutimo senzorna sporočila znotraj nas, iz našega telesa.
Telo je v pripravljenosti že ob najmanjšem dogajanju, na primer: obvestilo, klic ali sporočilo na telefonu. Takoj, ko zaznamo zvok, vibracijo ali samo osvetlitev zaslona, se nam napnejo mišice ledvenega dela hrbta. To je posledica refleksa zelene luči. Hrbtenica se zravna in nas pripravi na izvedbo giba. Z samim refleksom ni nič narobe in je sam po sebi zelo koristen in potreben za naš vsakdan. A če se sproži velikokrat dnevno, postane podzavesten, navada in posledično postane tudi ledveni del hrbta neprestano, podzavestno napet. Dalj časa napet hrbet, privede do utrujenosti in vedno večje bolečine.
Refleks zelene luči je odziv na stres, vendar ni zdravo, če ostane aktiviran tudi po tem, ko je stres minil. Ker refleks in posledično mišično napetost mišic povzročajo vaši možgani, ne more dolgoročno sprostiti mišice noben zunanji dejavnik (masaže, kiropraktiki, spremembe obutev ali ležišč itn.), saj imate samo vi dostop do vaših možganov, zato lahko samo vi spremenite informacije, vzorce in navade, ki jih vaši možgani pošiljajo v mišice.
Z AEQ dihanjem učinkovito sproščate mišice in učite možgane razliko med napetim in sproščenimi mišicami. Ker usmerjate pozornost v sebe, vedno bolje čutite sebe in povrnete povezavo uma in telesa.
Prevzamete nadzor nad mišicami in jih imate napete samo, ko je to potrebno (odziv na stres, delo, šport).
Ko počivate pa v mišicah ni mišičnega tonusa, kar jim omogoča popolno sprostitev, počitek in regeneracijo.
Učinkovitost delovanja mišičnega sistema se poveča, bolečina, ki je posledica neučinkovitosti, pa se zmanjaša in odpravi.
(Povzeto po knjigi: Lahkotno iz kroničnih bolečin)