Telesna funkcija definira strukturo telesa
Če je telesna funkcija omejena zaradi kronične napetosti mišic, se posledično spreminja tudi sama struktura telesa. Spremenjena struktura, ki postane pretirano asimetrična, zelo slabo vpliva na vse funkcije človeka – tako gibalne kot miselne in čustvene.
Funkcija izvajanja gibov (učinkovitost agonistov in antagonistov), gibalni vzorci in senzorno-motorične povezave se med seboj prepletajo in so soodvisni.
Telesno funkcijo zaznavajo tudi telesni refleksi, zaradi katerih se lahko spremeni struktura telesa, če ti preidejo v podzavestni vzorec telesa ali uma.
Kot obljubljeno vam bom danes predstavil drugega od štirih refleksov telesa, ki so lahko škodljivi za vas in vam lahko povzročajo številne težave.
2. Refleks rdeče luči ali refleks umika
Primer 1:
Ta refleks si najlažje predstavljate tako, da se spomnite dogodka, ko je v vaši bližini nekaj močno počilo, ne da bi to pričakovali, in se je vaše telo s sprednje strani – predvsem v predelu trebuha – ob poku močno stisnilo oziroma skrčilo. To je refleks umika oziroma refleks rdeče luči, ki je odgovoren tudi za strah.
Primer 2:
Ko smo v pričakovanju pomembnega dogodka, kot je nastop ali tekma, lahko občutimo aktivacijo refleksa rdeče luči. Pojavijo se občutki strahu, tesnobe, hitro bitje srca, pospešeno dihanje in napetost mišic sprednje strani telesa. Pritisk na mehur se poveča, zato pogosto čutimo potrebo po uriniranju. Vse to so znaki refleksa rdeče luči.
Gre za obrambni odziv telesa na nenadno spremembo ali nevarnost. Ta refleks je skupen vsem živim bitjem s hrbtenico.
Tipična drža pri refleksu rdeče luči
Značilna drža za ta refleks je kifozna drža s pretirano izbočenostjo hrbtenice. Gre za nasprotje refleksa zelene luči. Če refleks rdeče luči ostane aktiviran dlje časa, drža postane starikava – telo se nagne naprej, pojavi se grba, glava se pomakne naprej, vrat se ukrivi v t. i. “kurji vrat”. Kronično zakrčene trebušne mišice povzročajo dodaten pritisk na mehur, prsne mišice vlečejo ramena naprej, notranje stegenske mišice pa silijo noge (kolena, gležnje in stopala) navznoter.
Posledice dolgotrajne aktivacije refleksa rdeče luči
Če refleks ostane aktiven daljše obdobje, se začnejo spreminjati telesne funkcije. Najpogostejše težave, ki jih povzroča, so:
- plitko in hitro dihanje,
- aritmija, astma,
- hemoroidi,
- migrene, zvonjenje v ušesih,
- prebavne in presnovne težave,
- bolečine v ramenih, kolkih, kolenih in stopalih,
- občutek brezvoljnosti, žalost, depresija,
- napetost in kronična utrujenost.
Če teh sprememb ne prepoznamo pravočasno, se sčasoma spremeni tudi telesna struktura. Znaki tega so: ploska stopala, glava nagnjena naprej, stisnjen prsni koš, kifozna drža in pretirano izbočena hrbtenica.
Vpliv na psihološko stanje
Osebo s kronično aktiviranim refleksom rdeče luči pogosto nekaj skrbi, občuti strah in tesnobo tudi, ko to ni potrebno. Tak človek je pogosto pretirano skromen, neopazen, kritičen do sebe in drugih. Ima nizko samozavest, težko sprejema odločitve, nagiba se k dolgotrajnemu sedenju, trpi zaradi kronične utrujenosti, kar lahko vodi v depresijo in nizko življenjsko energijo.
Njegovo gibanje je počasno in flegmatično, koraki so kratki, obraz bled, telesna energija pa nizka.
Sodobni način življenja in refleks rdeče luči
Način življenja v sodobni družbi močno vpliva na telesno držo, kronične bolečine in gibalne omejitve. Sedeč način življenja, dolgotrajna izpostavljenost stresu in pomanjkanje fizične aktivnosti igrajo pomembno vlogo pri nefunkcionalnosti telesa, izgorelosti ter razvoju avtoimunskih in kroničnih bolezni.
Refleks rdeče luči je tesno povezan s kroničnim stresom, saj dolgotrajen stres vodi v depresijo in izgorelost. Epidemija sedečega dela in fizične neaktivnosti še dodatno poslabšuje stanje.
Vse te dejavnike lahko razumemo kot medsebojno prepleteno mrežo – od kroničnega stresa, depresije in fizične neaktivnosti do izgube stika s samim seboj, šibkosti in zmanjšanja življenjske energije.
Kot posamezniki izgubljamo stik sami s seboj, posledično pa tudi stik s sočlovekom in družbo.
Karim Al Saleh

Frontalna Fascialna linija, katero prizadane refleks umaknitve.